Start
Cytaty
Kategorie
Wyszukaj

Cytaty autora ks. Mieczysław Maliński (32)

Wiara i nadzieja
Proś Boga o drobne stłuczki – od czasu do czasu – żeby nie doszło do katastrofy.
Od czasu do czasu pomyłka: żebyś się kiedyś nie skompromitował. Od czasu do czasu potknięcie: żebyś kiedyś nie runął na ziemię. Od czasu do czasu wyśmianie: żebyś z siebie nie zrobił błazna. Od czasu do czasu niech cię ktoś nabierze, okłamie, oszuka, okradnie na drobną kwotę: żebyś wszystkiego kiedyś nie stracił. Od czasu do czasu musisz ponieść drobną porażkę, doznać niepowodzenia, ponieść niewielką klęskę. Od czasu do czasu musisz przekonać się o swojej nieumiejętności, słabości, niedoskonałości, niekompetencji, ograniczoności, niedoinformowaniu. Od czasu do czasu powinieneś oberwać mokrą kiścią w twarz, żebyś oprzytomniał. Żebyś nie zginął.
Bo się rozpędzasz. Bo idziesz coraz szybciej. Boś już prawie nad ziemią, w niebiosach. Bo już jesteś taki pewny siebie, zarozumiały, próżny, pyszny. Bo już ci się tak wszystko udaje. Bo już tak się nie mylisz.
Od czasu do czasu – stłuczka. Żeby nie było katastrofy.
ks. Mieczysław Maliński, Elementarz dla początkujących, zaawansowanych i dojrzałych
monika86 (26.01.18 12:41)
Ocena: 9.00
(8 głosów)
Człowiek
Gdy będziesz pożyczał ludziom z ciężkim trudem przez ciebie zapracowane pieniądze, albo gdy je nawet dasz, powiedzą o tobie - skąd ona ma taką forsę, jaki sknera, zbiera i zbiera a z drugim się nie dzieli. Gdy będziesz dawał ludziom rzeczy, które sobie spod serca wyrywasz, bo ci służyły znakomicie, albo któreś otrzymał od święta czy na czarną godzinę, powiedzą - tylko tyle dał?
Gdy będziesz służył ludziom swoim czasem, nawet kosztem zaniedbywania obowiązków, swojego odpoczynku, snu i posiłków, powiedzą - on właściwie nie ma nic do roboty, mógłby się czymś zająć.
Gdy będziesz pomagał ludziom w ich trudnych chwilach, brał do swego domu, karmił, poił, opiekował się, a potem wycofasz swoją pomoc, bo uznasz, że już czas trudny przeminął - to się po prostu na ciebie obrażą albo będą mieli przynajmniej do ciebie żal.
Gdy będziesz się starał wykonywać swój zawód maksymalnie uczciwie - to powiedzą, żeś pazerny na pieniądze albo że chcesz zrobić karierę, zająć kierownicze stanowisko, albo udowodnić, żeś lepszy.
Im więcej będziesz pracował, służył, poświęcał się, im bardziej będziesz starał się żyć uczciwie - tym łatwiej oskarżą cię, żeś cudzołożnik, oszust, kłamca, cham i bezczelny, a przynajmniej nie całkiem normalny albo dziwak.
Czy z tego wynika, że masz rezygnować z takiego postępowania? Nie, bo byłbyś podobny do faryzeuszy, którzy wszystko czynią, aby być widziani przez ludzi. Tylko wiedz, że tak jest. Załóż to sobie od samego początku, żebyś się potem nie zdziwił. Na pociechę powiem ci, że zawsze się znajdzie jakaś Magdalena, jakiś Jan, który cię zobaczy w prawdzie i zachwyci się tobą. Ale to już tylko na pociechę, żebyś się nie załamał.
ks. Mieczysław Maliński, Przed zaśnięciem
monika86 (30.12.17 15:29)
Ocena: 9.00
(3 głosy)
Obyczaje i moralność
Jak zapobiec, aby wartości, którymi zostaliśmy obdarzeni nie zsunęły się w przyzwyczajenia, w puste słowa, w gesty bez pokrycia.
ks. Mieczysław Maliński, Okruchy mądrości
Mglista (12.10.16 11:37)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Człowiek
Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Więc po co sięgasz po kamień, gdy zobaczyłeś grzech drugiego człowieka? Więc skąd to oburzenie, to zgorszenie, nawet satysfakcja? Przecież to tylko tak się złożyło, że jego grzech został ujawniony, a twój pozostał w ukryciu. Przecież nie wiesz, czy większe są grzechy jego czy twoje, bo nie wiesz, ile on otrzymał, a ile ty. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Każdy z nas. Więc dlaczego kamienujesz? Dlaczego nie dajesz szans? Dlaczego zabijasz? A może to jeszcze robisz w imię prawdy lub miłości chrześcijańskiej?
ks. Mieczysław Maliński
monika86 (30.10.15 21:17)
Ocena: 7.67
(6 głosów)
Człowiek
Nie czekaj aż nadejdzie kiedyś twój czas i wreszcie zostanie doceniona twoja praca, zrozumiane twoje intencje, uznane twoje starania, aż przekonają się do ciebie także twoi przeciwnicy i otrzymasz pochwałę godną twojego życia. Bo nawet gdyby do tego doszło, to i tak już jutro przyjdzie lepszy od ciebie; bardziej interesujący, oryginalny lub bardziej pracowity, ofiarny, zaangażowany, który skoncentruje na sobie uwagę, pozyska sympatyków, a ty odejdziesz w cień.
ks. Mieczysław Maliński
monika86 (30.10.15 21:13)
Ocena: 9.50
(6 głosów)
Życie
Uważaj na człowieka, który zaczyna mówić: Wszystko mi jest obojętne. Nic mnie nie obchodzi. Na niczym mi nie zależy". Uważaj na siebie, gdy zaczynasz mówić: "Wszystko mi jest obojętne. Nic mnie nie obchodzi. Na niczym mi nie zależy". Gdy widzisz, że wszystkie miejsca zajęte, wszystkie drogi zabarykadowane, że nie ma dla ciebie przyszłości. Wtedy nie zostawaj sam w pokoju. Nie podejmuj żadnych decyzji. Idź w świat, między ludzi albo do kościoła - żeby szukać Życia, które z ciebie uszło. .
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:51)
Ocena: 6.40
(5 głosów)
Człowiek
Jeżelibyś udowodnił drugiemu, że jest na świecie zbyteczny, postawisz go na granicy rozpaczy, na granicy samobójstwa.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:50)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Siła i słabość
Nie zasłaniaj się swoją małością, złem, które zdążyłeś w życiu popełnić. Nie zasłaniaj się swoim bałaganiarstwem, lenistwem, brakiem inteligencji – wadami, których jesteś świadom.
Nie bój się ludzi, którzy stają ci na przeszkodzie, którzy ci złośliwie brużdżą, nie bój się opornego świata. Masz dość siły, aby stanąć na wysokości zadania. Daje ci ją ten, który żąda od ciebie wielkości.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:45)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Człowiek
Nie przymuszaj nikogo do niczego. Nawet gdy będziesz wiedział na pewno. Nawet w wypadku zła, które komuś zagraża. Nawet w wypadku dobra, które przynosi wielkie korzyści. Nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę. Bo każdy ma prawo być człowiekiem. A tylko wolna decyzja określa człowieka. Tylko ona go tworzy.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:31)
Ocena: 8.00
(2 głosy)
Obyczaje i moralność
Chcielibyśmy być jak skała, jak stal albo jak dąb. A my – z gliny. W niej tu i ówdzie kawałek szlachetnego marmuru, nierdzewnej stali. Obiecujemy i zapominamy. Jesteśmy pewni i wątpimy. Angażujemy się i odstępujemy. Podziwiamy i gardzimy. Grzeszymy i żałujemy.
Chcielibyśmy, by bliźni nasi byli jak te posągi ze spiżu, z marmuru albo z betonu. A oni tacy jak my: z gliny. Tylko trochę w nich szlachetnego kruszcu. – I przyrzekają, a potem nie dotrzymują. I są wierni, a potem odchodzą. I kochają, a potem zdradzają. I są cyniczni we dnie, a płaczą po nocach. Upadają i znowu się podnoszą.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:13)
Ocena: 8.25
(4 głosy)
Obyczaje i moralność
Nie wyrzekaj, że przez swoją uczciwość nie mogłeś wbrew swemu przekonaniu dać łapówki, postawić kolacji, pójść na kolację – tak postępować, jak postępują inni.

Jeżeli tak mówisz – jesteś na skraju zdrady. .
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:04)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Człowiek
Nie ma sytuacji, która byłaby końcową. Nie istnieje punkt dojścia, po którym miałaby nastąpić stabilizacja. Nie ma stanu doskonałego. Nie ma formy ostatecznej. Nie ma kształtu idealnego. Wszystko jest etapem, po którym trzeba natychmiast iść dalej, bo inaczej już jesteśmy nieaktualni, znajdujemy się w śmiesznej sytuacji zadowolonego z siebie faryzeusza.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 17:02)
Ocena: 10.00
(2 głosy)
Obyczaje i moralność
Jest tylko jedno przykazanie. Nie dziesięć. Nawet nie dwa. A właściwie nie przykazanie, tylko nawoływanie: "Będziesz miłował". .
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (13.03.14 16:59)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Wiara i nadzieja
I gdyby ci się zdawało, że nikomu na świecie nie jesteś potrzebny, pamiętaj, że On cię stworzył i postawił w tym właśnie miejscu i w tym czasie. Jesteś jemu potrzebny.

Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 16:19)
Ocena: 9.60
(5 głosów)
Wiara i nadzieja
On przyjdzie do każdego. Tak jak przyszedł do nich. Pogrzebany, niechciany, zapomniany albo oczekiwany - w radości lub smutku.
Przyjdzie, abyś mógł Go dotknąć, uwierzyć, że nie na darmo niesiesz krzyż, cierpisz rany, idziesz w samotności. Że nie na darmo.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 16:12)
Ocena: 8.20
(5 głosów)
Obyczaje i moralność
Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć. Bo tego się nie da. Bo to jest niemożliwe. Przebaczyć to znaczy przede wszystkim nie mścić się. - Nie mścij się. Nie szukaj narzędzi, dróg, koalicji, układów, sprzymierzeńców na to, aby twoim wrogom zapłacić, wyrównać rachunki metoda oko za oko, ząb za ząb. Po prostu idź dalej, rób swoje.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 16:11)
Ocena: 7.75
(4 głosy)
Człowiek
Trzeba zamiatać, gotować, myć, zmywać, szorować, prać, prasować, sprzątać, ścielić. Jak te sprawę traktujesz - jako katorgę czy wyraz twojej miłości?
To nie jest obojętne, dlaczego myjesz szklanki, obierasz ziemniaki, pierzesz, prasujesz, robisz zakupy, porządki. To nie jest obojętne, czy z miłości, czy z psiego obowiązku.
Bo albo się w ten sposób niszczysz, albo się stajesz.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 15:15)
Ocena: 5.50
(2 głosy)
Człowiek
Żebyś teraz nie żałował. Żebyś nie mówił: człowiek się naharował, nie dojadł, nie dospał, siedział dzień i noc, zdrowie nadwyrężył, ludziom się naraził, a teraz co ma z tego? Żebyś nie żałował.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 14:22)
Ocena: 5.50
(2 głosy)
Człowiek
Nie podnoś kamienia, którym cię uderzono. Nie bierz go w rękę. Bo się zarazisz nienawiścią. Ona błyskawicznie rozprzestrzeni siew tobie, opęta cię, stoczy jak robak. Staniesz się w krótkim czasie podobny do swoich wrogów. To nie oni ciebie zabiją, ty sam siebie zabijesz.
Nie schylaj się po kamień, którym cię uderzono. Idź dalej.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 14:21)
Ocena: 7.10
(10 głosów)
Ból i cierpienie
Można usiąść na pogorzelisku, które pozostało na miejscu, gdzie stał dom, załamać ręce. I tak trwać. Można jeszcze wygrażać Bogu pięściami: "Jak mogłeś dopuścić do tego, że wszystko co miałem, straciłem". A można powiedzieć: "Pan dał, Pan wziął. Niech imię jego będzie błogosławione". I zabrać się do roboty.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (26.10.13 14:19)
Ocena: 10.00
(2 głosy)
Człowiek
NIE POZWALAJ krzyczeć na siebie.
Pytaj o rację, o prawo, o słuszność.
Pytaj, czy nie ma winy i po drugiej stronie.
A nawet, gdy przypłaszczony krzykiem
przywarujesz na ziemi
i nie będziesz w stanie wykrztusić słowa,

to przynajmniej milcz,
a nie zaczynaj od
bicia się w piersi,
od tłumaczenia się.

Nie pozwalaj krzyczeć na siebie.
Ks. Mieczysław Maliński, Okruchy miłości
monika86 (26.10.13 14:08)
Ocena: 7.75
(4 głosy)
Siła i słabość
Nie wszys­tko Mu się udało.

Nie pot­ra­fił nawrócić fa­ryzeuszów i sa­duceuszów, kapłanów. Spo­tykał się z niepo­wodze­niem również u zwyczaj­nych ludzi - w Bet­sai­dzie, Ko­rozain, Na­zare­cie, Ka­far­naum. Po­nosił klęski na­wet u swoich naj­bliższych. Nie tyl­ko Ju­dasz Go zdradził. Da­leko wcześniej wielu z nich odeszło od Niego. A prze­cież był naj­lep­szym z ludzi i całe swo­je życie poświęcił po­maga­niu pot­rze­bującym, i kiero­wał się w swoim działaniu naj­bar­dziej be­zin­te­resow­ny­mi mo­tywa­mi.
I to­bie nie wszys­tko uda się w życiu. Na­wet wte­dy, gdy będziesz kiero­wał się naj­czys­tszy­mi po­bud­ka­mi i będziesz sta­rał się postępo­wać naj­le­piej, jak cię na to stać.

Niech Cię to nie gor­szy ani prze­raża.
Ks. Mieczysław Maliński
monika86 (15.10.13 16:29)
Ocena: 7.75
(4 głosy)
Życie
Starsze dzieci z natury rzeczy pchają do przodu młodsze rodzeństwo, całkiem po prostu. Starsze rodzeństwo zastępuje rodziców w opiekuńczej trosce o młodszych, toruje im drogę w nurcie życia.
ks. Mieczysław Maliński, Zanim powiesz kocham
Mglista (19.08.13 21:14)
Ocena: 10.00
(1 głos)
Miłość
Bo małżeństwo to nie tylko współżycie seksualne, to nie tylko dzieci, ale to właśnie przede wszystkim bycie razem również poprzez wspólną pracę, tę zwyczajną, domową, codzienną i jakąkolwiek, jaką tylko życie przyniesie.
ks. Mieczysław Maliński, Zanim powiesz kocham
Mglista (14.08.13 0:56:)
Ocena: 9.25
(4 głosy)
Miłość
Jeżeli chcesz być kochanym - kochaj, kochaj, kochaj. A więc umiej podziwiać, zachwycać się pięknością, mądrością, dobrocią ludzi, cieszyć się szczęściem innych, radością innych. Bądź gotowym do każdej pomocy, usłużenia drugiemu człowiekowi, gdy zaistnieje potrzeba. Naucz się sprawiać innym drobne radości, pamiętaj o ich ważnych i mało ważnych sprawach, którymi się kłopoczą czy cieszą, na które czekają, których się boją. Uczestnicz w życiu innych ludzi aktywnie. Angażuj się w ich sprawy na tyle, na ile widzisz, że trzeba.
ks. Mieczysław Maliński, Zanim powiesz kocham
Mglista (14.08.13 0:47:)
Ocena: 8.00
(5 głosów)
Miłość
W momencie, kiedy chłopiec czy dziewczyna mówią: "To ja dla ciebie tyle, a ty dla mnie nic" - to znaczy, że to nie jest miłość. Gdy ty przestajesz dawać i zaczynasz obliczać, gdy dajesz, ale chcesz też coś za to otrzymać - to nie jest miłość. Gdy kochasz - dajesz, a gdy przestajesz dawać, to znaczy że przestajesz kochać. W momencie, kiedy dwoje ludzi zaczyna sobie wyliczać, odmierzać, targować się, wykłócać się o każdy detal - miłość się skończyła. Jeżeli w ogóle była. Tam jest tylko sprawiedliwość - czysty rachunek.
ks. Mieczysław Maliński, Zanim powiesz kocham
Mglista (13.08.13 17:32)
Ocena: 8.20
(5 głosów)
Miłość
Miłość zmienia Cię - ty otwierasz się, wychodzisz ze swojej małości i egoizmu - piękniejesz: zmieniasz się na korzyść pod wpływem miłości ku tamtemu człowiekowi. To nie jest tylko "granie roli", "maska" przywdziana na okres "zdobywania". To jest rzeczywiste przeobrażenie pod wpływem prawdziwej wartości tamtego człowieka.
ks. Mieczysław Maliński, Zanim powiesz kocham
Mglista (13.08.13 17:26)
Ocena: 9.33
(3 głosy)
Człowiek
Nie przymuszaj nikogo do niczego. Nawet gdy będziesz wiedział na pewno. Nawet w wypadku zła, które komuś zagraża. Nawet w wypadku dobra, które przynosi wielkie korzyści. Nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę. Bo każdy ma prawo być człowiekiem. A tylko wolna decyzja określa człowieka. Tylko ona go tworzy.
ks. Mieczysław Maliński
monika86 (09.03.13 21:10)
Ocena: 5.50
(2 głosy)
Miłość
Jeżeli chcesz utracić miłość drugiego człowieka, to mu udowadniaj, że masz rację. Bezwzględnie, absolutnie. Przybij go do ściany swoją prawdą. Ale gdy go już dokładnie wdepczesz, to pamiętaj, żeś go stracił.
Ks. Mieczysław Maliński
Monika86 (26.02.13 12:05)
Ocena: 9.50
(4 głosy)
Różne
My niepokorni. Ale jak może być inaczej, skoro za Mistrza mamy Tego, który powrozami wyrzucał kupców ze świątyni, który powiedział faryzeuszom i saduceuszom, przełożonym swojego narodu: „Biada wam, rodzaju jaszczurczy, boście jak groby pobielane”. My niepokorni. Bośmy nie z głową w prochu, czołem bijącym przed Bogiem – Panem, Władcą, Królem, ale my do Boga mówimy: Ojcze. My niepokorni. Jak może być inaczej, skoro mówimy do Jego Syna: Bracie.
Ks. Mieczysław Maliński
Monika86 (26.02.13 12:03)
Ocena: 8.20
(5 głosów)
1 2


ZAMKNIJ
czo
ZAMKNIJ